Harmonické bývanie. Nepodceňujte výber interiérových farieb

by spravca_televizn

Stalo sa vám, že ste boli na návšteve u známych a necítili ste sa dobre? Možno boli na vine zle zvolené farby stien. Mnoho ľudí podcení výber farieb na stenu, čo má za následok disharmóniu celého priestoru. Farby vedia navodiť pocit čistoty, pokoja alebo naopak pôsobiť rozptyľujúco a vyvolávať pocit stiesnenosti.

Zvoľte farby vhodné do jednotlivých miestností bytu

Miestnosti, v ktorých sa stretáva celá rodina by ste mali vymaľovať chladnejšími farbami. Preto zvoľte do kuchyne alebo do obývacej izby hnedú, zlatohnedú, orieškovú alebo koralovú farbu. Klasikou, ktorá sa hodí do  týchto priestorov je biela farba na stenu alebo jej krémový variant. V obývacej izbe vyzerá jedinečne kombinácia farieb t.j. môžete natrieť jednotlivé steny rôznymi farbami. Myslite na to, aby farba ladila s dekoráciami, nábytkom či kobercom. V spálni sa chcete cítiť príjemne, harmonicky, a preto hľadajte farby, ktoré upokoja myseľ. Medzi takéto farby patria odtiene žltej a zelenej. Upokojujúco pôsobia taktiež olivová a oranžová farba. Obzvlášť dbajte na výber farby do detskej izby. Vaše ratolesti potrebujú na učenie priestor, ktorý ich nebude rozptyľovať a budú sa v ňom cítiť bezpečne. Interiérové farby v odtieňoch žltej a oranžovej sa hodia do priestoru okolo písacieho stola. Stenu pri posteli dieťaťa vymaľujte na zeleno alebo na hnedo.

Kvalitná a dobre zvolená farba ochráni steny

Nekupujte jeden rovnaký typ farby do každej miestnosti. Hlavne v kuchyni by klasická farba bola za chvíľu úplne zničená od jedla, ktoré vám neúmyselne vyprskne pri varení. Podobné pravidlo platí aj v detskej izbe. Hrajúce sa deti ľahko poškodia náter a vám neostane nič iné ako opäť celú izbu vymaľovať. Našťastie sa dajú zakúpiť farby, ktoré sú umývateľné alebo oteru vzdorné. Umývateľné farby sa hodia do kuchyne a oteru vzdorné do obývačky či detskej izby. Okrem týchto typov farieb sú v ponuke obchodov aj špeciálne farby. Veľmi častým problémom v bytoch i domoch sú plesne. V boji proti nim vám pomôže farba zabraňujúca ich tvorbe. Nanáša sa na vyčistenú stenu ošetrenú protiplesňovým prípravkom. Takáto farba vytvorí náter, ktorý sa sám dezinfikuje a nedáva šancu rastu baktérií či plesní. Nemusíte sa báť ani zdravotných rizík. Všetky interiérové farby sú v súčasnosti vyrábané s ohľadom k životnému prostrediu a ochrane zdravia.

 

 

 

You may also like