Čo si na pneumatikách všímať, aby boli bezpečné

Čo si na pneumatikách všímať, aby boli bezpečné

by spravca_televizn

V každom automobile sa nachádza niekoľko prvkov, ktoré sa starajú o bezpečnosť šoféra i pasažierov. Ide napríklad o bezpečnostné pásy, airbagy a pneumatiky. Možno sa to na prvý dojem nezdá, ale práve pneumatiky sú pre bezpečnú jazdu naozaj dôležité, a preto je nutné, aby ste ich stav sledovali. Čo všetko by ste mali na pneumatikách pravidelne skontrolovať, aby boli bezpečné?

Na kvalite pneumatík záleží

V prvom rade si vyberte naozaj kvalitné pneumatiky, na ktoré sa budete môcť spoľahnúť v každej situácii. Ich výber prispôsobte vášmu vozidlu, musia rozmerovo presne sedieť podľa údajov uvedených výrobcom vozidla. Okrem toho si všímajte vzor dezénu a štítok, z ktorého sa dozviete, ako sa pneumatiky chovajú na ľade, snehu, ako dokážu odvádzať vodu z dezénu a aký je ich valivý odpor. Všetky predávané celoročné, zimné i letné pneumatiky musia byť predávané spolu so štítkom. Pri zimných pneumatikách sa musíme zastaviť, pretože upozorníme na fakt, že akokoľvek kvalitné pneu nenahradia v horách snehové reťaze na osobné automobily alebo reťaze na dodávky.

Viete, ako staré sú vaše pneumatiky?

Samozrejme, že pri kontrole pneumatík sa riadite hlavne vizuálnym dojmom. Všímate si praskliny, ojazdenie či hĺbku dezénu. Rovnako dôležitý je však aj vek pneumatík. Ak pneumatiky príliš dlho stáli v predajni (viac ako 5 rokov od dátumu výroby), ich vlastnosti sa rokmi zhoršovali bez toho, aby sa na nich jazdilo. Overte si pred kúpou tzv. DOT číslo, z ktorého sa dozviete vek pneumatík. Čo sa výmeny pneumatík týka, zväčša ich šoféri vymieňajú až po ojazdení a znížení hĺbky dezénu pod 1,6 (letné pneumatiky) resp. 3 mm (zimné pneumatiky). Tieto hodnoty sú stanovené zákonom a sú hraničné. Pneumatiky by ste mali vymeniť za nové oveľa skôr. V prípade, že jazdíte na pneumatikách viac ako 4 roky, opäť je čas na ich výmenu.

Tlak – faktor záchrany i životnosti

Posledné, čo je nutné sledovať, je tlak v pneumatikách. Zistite si v návode k vozidlu alebo z nálepky na ráme dverí na strane vodiča, aký tlak je predpísaný pre váš automobil. Následne raz za dva týždne tlak zmerajte manometrom. Tlak v pneumatikách ovplyvňuje nielen bezpečnosť jazdy, ale tiež opotrebenie pneumatík. Pri podtlaku trpia bočnice a v zákrutách sa vám vozidlo bude horšie ovládať. Oveľa väčšie je tiež riziko defektu. Príliš nafúknuté pneumatiky majú oveľa dlhšiu brzdnú dráhu a už pri mierne mokrej vozovke sa po jej povrchu kĺžu.

 

 

You may also like