Tepelné čerpadlá na vykurovanie potešia vašu peňaženku

Tepelné čerpadlá na vykurovanie potešia vašu peňaženku

by spravca_televizn

Posledné mesiace sa na nás neustále valia informácie o zdražovaní úplne všetkého, ale hlavne energií. Samozrejme, že sa každý snaží ušetriť, a preto menej kúrime, svietime alebo sa viac sprchujeme ako kúpeme. Šetrenie takýmto spôsobom je správne, ale na peňaženke ho pocítite minimálne. Ak chcete naozaj usporiť na energiách, a to predovšetkým na vykurovaní, mali by ste vymeniť plynový kotol za tepelné čerpadlo.

Argument nemám na to neobstojí

Povedali ste známym, že pri rekonštrukcii vášho domu vymeníte radiátory za podlahové kúrenie a plynový kotol za tepelné čerpadlo a oni sa vám vysmiali? Vysmiali sa preto, lebo vidia len prvotnú výšku investície, ale nepozerajú do budúcnosti. Ich neznalosti a argumenty by vás nemali odradiť. Nepozerajte na to, koľko tepelné čerpadlá stoja, ale na to, aký úžitok vám prinesú. Veď všetko kvalitné niečo stojí.

Vykurovanie dokáže odhryznúť poriadny kus z rodinného rozpočtu. Túto stratu cítia predovšetkým majitelia veľkých rodinných domov, ktorí musia vykúriť obrovské priestory. Niekedy to skončí tak, že si radšej oblečú ďalšiu vrstvu, pretože radiátory nielenže nestačia dostatočne kúriť, ale tiež vykúria celú výplatu. Spojenie podlahového kúrenia a tepelného čerpadla priam poteší vašu peňaženku. Ako je to možné a je vôbec kúrenie pomocou čerpadla naozaj úsporné?

Koľko vám pribudne do peňaženky

Investovať = zarábať

Nebudeme sa teraz tváriť, že tepelné čerpadlá sú zadarmo. Tie kvalitnejšie a výkonnejšie stoja niekoľko tisíc eur. K cene zariadenia si musíte prirátať aj montáž. Preto je výhodnejšie sa obrátiť na firmu, ktorá vám dokáže čerpadlo zabezpečiť spolu s inštaláciou. Obyvatelia Bratislavského kraja majú výhodu, pretože v ich okolí pôsobí firma Kalixman, ktorá patrí medzi špičku v oblasti riešenia vykurovania.

Úspora v desiatkach percent

Poďme si vyrátať, koľko vám vlastne pribudne do peňaženky, keď budete využívať tepelné čerpadlá na vykurovanie a ohrev vody. Tepelné čerpadlá fungujú tak, že získavajú energiu z prírody (zo zeme, vzduchu alebo vody). Túto energiu využívajú na ohrev vykurovacej kvapaliny, ktorá následne ohrieva vodu vo vykurovacom systéme. Na svoju prevádzku potrebujú tepelné čerpadlá minimum elektriny, ktorú dokážu znásobiť. Pri používaní tepelného čerpadla vzduch – voda ušetríte na vykurovaní okolo 50 % nákladov, u čerpadla zem – voda je to až 70 %. K tejto úspore si prirátajte ďalších 20 %, ktoré dokážete ušetriť vďaka podlahovému kúreniu. Ak máte v dome aj garáž, úsporu Vám zabezpečí zateplená sekčná garážová brána. V skratke môžeme povedať, že návratnosť investície do tepelného čerpadla je približne 4 až 5 rokov. Po tomto čase vám čerpadlo bude prakticky zarábať. To sa veru oplatí, čo poviete?

 

You may also like