Viete, ako znížiť riziko defektu?

Viete, ako znížiť riziko defektu?

by spravca_televizn

Defektu sa obávajú rovnako ženy i muži. Páni si síce s defektom poradia a dokážu pneumatiku vymeniť, ale stratia počas výmeny čas a tiež peniaze pri kúpe novej pneumatiky. Dámy vo väčšine prípadoch musia zavolať pomoc. Defekt sa nedá predvídať, ale je možné znížiť riziko jeho vzniku. Čo robiť, aby ste sa defektu vyhli?

1. Nejazdite na starých pneumatikách

Defekt pneumatík skoro vždy prichádza ruka v ruke s ich ojazdením. Malé pukliny a vyjazdený behúň sú len krokom k tomu, že sa pneumatiky po nájazde na kamienok alebo sklo pretrhnú. K ich pretrhnutiu môže prísť aj v situácii, kedy použijete snehové reťaze a necháte ich nainštalované na kolesách mimo zasneženého úseku.

2. Kontrolujte tlak v pneumatikách a ich stav

Ďalším faktorom, ktorý spôsobí defekt, je nerovnomerné ojazdenie behúňa. K tomuto stavu dochádza, keď nevenujete pozornosť tlaku v pneumatikách. Testy pneumatík jednoznačne preukázali, že tlak v pneumatikách vplýva na ich životnosť a na zvyšujúce sa riziko defektu. Ak nemáte novšie vozidlo, ktoré má od výrobcu inštalovaný merač tlaku pneumatík, dajte si merač nainštalovať dodatočne. Vizuálne kontrolujte stav pneumatík. Pred sezónnou výmenou ich dôkladne prezrite.

3. Nepreťažujte vozidlo nad povolenú normu

Prasknutie pneumatiky býva následkom preťaženia vozidla. Motoristi preťažujú vozidlo hlavne počas ciest na dovolenku. Niekedy aj nevedomky, pretože neberú v úvahu celý náklad. Vozidlo nezaťažujú len pasažieri, ale tiež hmotnosť batožiny, strešných boxov alebo nosičov. Ani nové letné alebo zimné pneumatiky nevydržia zaťaženie nad maximálne normy. Ak k preťaženiu pridáte neprimeranú rýchlosť, k defektu ste veľmi blízko.

4. Neparkujte na obrubníkoch

Vieme, že vo veľkých mestách je nedostatok parkovacích miest a nemáte na výber, kde vozidlo odstavíte. Vždy, keď je to možné, neparkujte na obrubníku. Časté parkovanie na obrubníku pneumatiky namáha, vznikajú na nich drobné trhliny a tie môžu počas jazdy prasknúť.

5. Nejazdite po neupravených cestách

Malé osobné vozidlá nie sú určené na jazdu v teréne. Jedna jediná jazda cez pole môže znamenať defekt. Pod bahnom sa skrývajú skaly, ktoré pneumatiky pretrhnú. Nebezpečné je tiež jazdenie po krajnici, kde sa nachádza štrk, drobné kamienky a iné ostré predmety.

 

 

You may also like