Kvalitu spánku predurčuje viacero faktorov

Kvalitu spánku predurčuje viacero faktorov

by spravca_televizn

Každý z vás už iste neraz pocítil negatívne dopady spánkového deficitu na celkovú výkonnosť. Spánok je dôležitý na regeneráciu tela i mysle. Na jeho kvalitu vplýva viacero faktorov, ktorých väčšinu viete ovplyvniť vy sami. Zmeňte zopár maličkostí a ihneď pocítite, že váš spánok sa skvalitnil a vaša výkonnosť zvýšila.

Zamerajte sa na prostredie a vašu posteľ

Najkvalitnejší spánok dosiahnete v prostredí, v ktorom vás nič nebude rušiť. Dôležité je dokonalé zatemnenie okien a minimum elektrických spotrebičov. Odstráňte zo spálne všetky blikajúce elektrospotrebiče a ak sa dá, tak aj mobilný telefón. Pred spaním vyvetrajte miestnosť a snažte sa dosiahnuť jej teplotu okolo 20 stupňov. Dôležitý je aj správny výber postele a matraca, ktoré vyhovujú vášmu zdravotnému stavu. Posteľ by mala byť dostatočne veľká a matrac prispôsobený tvrdosťou i materiálom vašim požiadavkám. Spoľahnúť sa v kvalite i veľkom výbere postelí, matracov a roštov môžete na overenú značku Materasso postele. Dôležitý je taktiež výber vankúšov a paplónov. Všetky tieto navonok maličkosti celkom iste zvýšia komfort vášho spania.

Podporte tvorbu melatonínu v mozgu

Na kvalitu spánku nevplýva len samotné prostredie či matrace, ale aj to, čo robíte pred spaním. Odborníci na spánok odporúčajú, aby ste sa aspoň hodinu pred spaním venovali upokojujúcim činnostiam. K takýmto činnostiam však nepatrí pozeranie televízie alebo hranie sa s mobilom. Svetlo, ktoré vyžaruje televízia a telefón znižuje produkciu melatonínu v mozgu. Melatonín je hormón, ktorý je strážcom vášho spánku. Produkcia melatonínu je najvyššia vo večerných hodinách, ale ostré svetlo narúša jeho tvorbu. Najlepšie spravíte, ak budete pred spaním počúvať hudbu alebo si prečítate zopár strán z obľúbenej knihy.

Vyhnite sa ťažkému jedlu a počúvajte svoje telo

Okrem toho, že sa spoľahnete na Materasso postele, matrace a lôžkoviny, spoľahnite sa aj na rady lekárov. Tí odporúčajú, aby ste sa pred spaním vyhli konzumácii ťažkých jedál či sacharidov a nepili alkohol. Príliš mastné jedlá zaťažujú žalúdok, ktorý vás počas spánku potrápi a vy sa budete prehadzovať z boka na bok. Sacharidy zvýšia v tele hladinu cukru a telo začne vo zvýšenom množstve tvoriť inzulín. Následkom je ťažšie zaspávanie a plytší spánok. Do spánku sa nikdy nenúťte. Ak sa necítite unavení, pokojne sa venujte príjemným činnostiam alebo si doprajte teplý kúpeľ. V prípade, že sa v noci prebudíte a potrebujete ísť na toaletu, snažte sa nezapínať svetlá a nepozerať na hodinky. Obe činnosti sú pre rozospaný mozog stresujúce. Ku kvalitnému spánku vám pomôže i to, keď sa počas dňa dostatočne unavíte. Nejde len o prácu, ale aj o šport, ktorý by ste si mali dožičiť aspoň štyrikrát do týždňa.

 

You may also like