Majitelia automobilov pozor! Na tomto sa neoplatí/oplatí šetriť

by spravca_televizn

Údržba a celková prevádzka vozidla nie je lacnou záležitosťou. Hovorí sa, že automobil je vlastne ďalší člen rodiny. Toto tvrdenie je naozaj pravdivé. O auto sa treba starať ako o dieťa. Zároveň je potrebné do neho investovať aspoň občas nejaké to euro. V opačnom prípade sa môžu nakopiť rôzne poruchy, ktoré vyústia do trvalého poškodenia časti vozidla a následnej drahej opravy.

Overte si servis a hľadajte alternatívy

Ojazdené vozidlo sa neoplatí dávať opravovať alebo skontrolovať do autorizovaného servisu. Podobnú službu vám vedia poskytnúť malé opravovne, ktoré navyše ponúkajú svojim klientom individuálny prístup. Je dobré sa spýtať vašich známych a radiť sa ich odporúčaniami. Mimo autorizovaných opravovní viete často natrafiť na lacnejšie súčiastky z druhej ruky. Originály sa oplatia kupovať len do nových vozidiel. Na druhej strane neriskujte pri dôležitých komponentoch, ktoré by vám mohli zničiť motor. Ak predsa len nedáte dopustiť na autorizované opravovne, vopred si dohodnite cenu a všetky úkony si dajte zapísať do servisnej knižky.

To, čo vás drží pri zemi

Čiastočne ušetriť môžete aj pri výbere pneumatík. Niekedy aj najlacnejšie pneumatiky poskytujú vlastnosti predražených značiek. Venujte pred zaobstaraním pneumatík trochu času prieskumom testov renomovaných autoklubov a riaďte sa ich odporúčaniami. Pri kúpe pneumatík si dávajte pozor na rozmery pneumatík a štítok, ktorý vám veľa napovie o ich kvalitách. V súčasnosti musia mať všetky pneumatiky predávané v EU spomínaný štítok. Vďaka nemu sa rýchlo dozviete o valivom odpore, hluku i priľnavosti pneumatík na vlhkom či zľadovatenom povrchu. Posledné uvedené údaje si všímajte, ak kupujete zimné pneumatiky. Pri pneumatikách sa neoplatí šetriť na ich údržbe a skladovaní. Vďaka správnej manipulácii s nimi môžete predĺžiť ich životnosť aj na 5 rokov. Zároveň nezabúdajte na správne nahustenie, ktoré enormne znižuje spotrebu vozidla.

Investujte svoj čas

Chcete šetriť na prevádzke vozidla? Investujte do neho trochu času. Na internete nájdete mnohé inštruktážne videá plné praktických rád ako prezuť pneumatiky, vymeniť olej alebo sviečky. Hlavne staršie typy automobilov dokážete pri malých poruchách opraviť aj svojpomocne. Nejaký ten čas budete musieť venovať taktiež nakupovaniu súčiastok. Mnohé z nich sú v e-shopoch o desiatky eur lacnejšie. Týmto spôsobom ušetríte aj na výmene oleja a už spomínaných pneumatikách. Navyše na internete nájdete širokú ponuku, ktorú by ste nenašli v žiadnom kamennom obchode. Na záver ešte jedna rada. Dôležitá je samotná kúpa vozidla. Vopred si premyslite na aké účely auto potrebujete, kde ho budete využívať a ako drahé či dostupné sú komponenty do daného modelu vozidla.

 

 

You may also like