Obdobie prezúvania pneumatík je tu! Na čo si dávať pozor

Obdobie prezúvania pneumatík je tu! Na čo si dávať pozor

by spravca_televizn

Už o pár dní vzniká motoristom povinnosť jazdy na zimných pneumatikách. Pneuservisy sú preplnené a obchody s pneumatikami hlásia prázdne pulty. Prezúvanie je síce nenávidená, ale potrebná činnosť, ktorú skrátka dva razy do roka musíte podstúpiť. Na čo si pri prezúvaní dávať pozor?

Prezúvať zo zákona nemusíte, ale…

Samozrejme, že nie každý motorista sa do servisu na výmenu pneumatík ponáhľa. Niektorí sa rozhodnú jazdiť v zime na letných pneumatikách. Za takúto jazdu vám počas miernej zimy nehrozí pokuta a ani iný postih. Ale je tu jedno veľké ale. Letné pneumatiky v zime sú nebezpečné, pretože ich vlastnosti neumožňujú rýchle reakcie vozidla v mrazoch a predlžuje sa ich brzdná dráha na zamrznutej vozovke. Tieto riziká sú dané tým, že letné pneumatiky sú vyrobené z tvrdšej zmesi a behúň nedokáže vytvoriť dostatočnú trakciu na snehu alebo na ľade. Počítať musíte tiež so zvýšenou spotrebou. Výmena pneumatík nestojí viac ako snehové reťaze na osobné vozidlá či reťaze na dodávky, takže šetrenie nie je na mieste. Spomenúť musíme tiež riziko havárie, po ktorej vám poisťovňa odmietne preplatiť škody. Jazdiť v zime na letných pneumatikách sa veru neoplatí.

Prezúvať v servise nemusíte, ale…

Ďalšou chybou, ktorej sa motoristi dopúšťajú, je svojpomocné prezúvanie. Je zrejmé, že ak máte vlastnú garáž, bude vás výmena lákať. Lenže v prvom rade musíte mať na výmenu všetky nástroje a v druhom rade sa pri výmene poriadne potrápite. Je otázka či pár ušetrených eur za tú námahu stojí. Svojpomocnou výmenou tiež veľa riskujete. Napríklad nedostatočné dotiahnutie skrutiek, poškodenie laku či podbehov pri prezúvaní alebo zle nasadené pneumatiky. Najdôležitejšie ja však to, že bez návštevy servisu nedokážete nastaviť vo vozidle geometriu. Pneumatiky sa vám rýchle ojazdia a vozidlo bude horšie ovládateľné. V servise vám okrem geometrie skontrolujú aj tlak v pneumatikách a ponúknu možnosť uskladnenia pneumatík.

Uskladniť pneumatiky si môžete aj sami, ale…

Posledných pár riadkov venujeme uskladneniu pneumatík. Zvážte či si ich za malý poplatok neuložíte priamo v pneuservise. Vaša garáž alebo sklep nemusia mať podmienky vyhovujúce skladovaniu pneumatík. Aby sa pneumatiky nepoškodili, je nutné ich uložiť na suché, tmavé miesto s teplotou nie vyššou ako 15 stupňov. Ak takéto miesto v dome nemáte, spoľahnite sa na služby servisu.

 

 

 

You may also like