V súčasnosti by bez čiarových kódov asi len veľmi ťažko fungovali obchody, nákupné centrá, sklady, distribučné centrá alebo kuriérske služby. Čiarový kód sa stal súčasťou našich dní, uľahčil nám prácu a zrýchlil pracovné procesy. Poďme sa spoločne pozrieť, čo vlastne čiarový kód je a ako vznikol.
Pár čiarok, ktoré sú plné informácií
Čiarový kód je zhlukom čiar rôznej hrúbky. Všetky majú rovnakú dĺžku okrem prvej a poslednej, ktoré kód ohraničujú, aby ho mohla čítačka čiarových kódov identifikovať. Čiarové kódy sa tlačia priamo na tovar alebo na etikety a štítky. Kvôli lepšej kontrastnosti býva čiarový kód zväčša čiernej farby na bielom podklade. Čiarové kódy vznikli v 50. rokoch minulého storočia. Ich stvoriteľom bol Američan Norman Joseph Woodland. Na Slovensku sa začali využívať až o 30 rokov neskôr. Zo začiatku našli čiarové kódy svoje využitie len v obchodoch. Postupne sa prebojovali do mnohých sfér priemyslu, a to hlavne v oblasti skladovania a distribúcie.
Nedajte sa oklamať
Dnes sa čiarové kódy delia do viacerých skupín podľa toho, v ktorej sfére sa používajú. Niektoré sú určené len na maloobchodné označovanie tovaru, iné majú priemyselné využitie alebo sa nimi označujú poštové zásielky. Bežný človek sa stretáva denne predovšetkým s čiarovým kódom označovaným ako EAN-13. Iste viete, že prvé tri čísla vás informujú o tom, kde bol tovar registrovaný. Ide o tzv. medzinárodný identifikátor. Mnohí ľudia si myslia, že toto číslo je smerodajným údajom o výrobe. Bohužiaľ to tak nie je, a preto, keď vidíte na tovare slovenský identifikátor 858, nemusí ísť o slovenský výrobok. Podrobnejšie informácie o tovare získate až po prečítaní celého kódu, čo vám umožní snímač čiarových kódov.
Laserový snímač si s kódom poradí
Jednotlivé čiary čiarového kódu majú presne stanovenú šírku a sú medzi nimi biele medzery. Skener čiarového kódu pomocou červeného laseru dokáže z kódu vyčítať všetky informácie. Celý proces je veľmi jednoduchý – červené svetlo laseru pohlcujú tmavé čiary kódu a svetlé miesta laser odráža. Tieto rozdiely umožňujú skeneru preniesť signály do softvéru, kde sa údaje porovnávajú behom stotiny sekundy s tisíckami zadaných kombinácií. Po nájdení príslušnej kombinácie sa na displeji počítača vyobrazia informácie patriace k danému tovaru.