Ako vybrať vhodný strešný box

by spravca

Ak patríte k ľuďom, ktorí radi chodia na dovolenky so svojim autom, potom viete, aké náročné je prepravovať batožinu. To vám môže uľahčiť strešný box. Tých je však na trhu veľa. Ako si teda vybrať ten správny? Na to sa pozrieme v tomto článku.

Najprv treba strešný nosič

Prvé, čo je potrebné je strešný nosič na aute. Základom sú dve priečne nosné tyče, ktoré sú umiestnené na streche auta. Na strešný nosič sa následne upevní strešný box. Na trhu nájdete veľké množstvo strešných nosičov. Pri kúpe nového auta je strešný nosič dostupný za poplatok ako dodatočná výbava od automobilky.

Najdôležitejší rozdiel pri odlišnosti strešných nosičov je tvar a profilové rozmery nosných tyčí. Je to dôležité, nakoľko ovplyvnia správne zvolenie pre nosiče bicyklov, alebo ako v našom prípade, strešný box. Jednotliví výrobcovia totiž používajú rozdielny upevňovací systém o tyče nosiča, kvôli čomu je treba overiť kompabilitu.

Konkrétne sa treba zamerať na výšku a šírku nosnej tyče s maximálnymi prípustnými rozmermi upevňovacieho systému strešného boxu. Ak zvolíte nevhodnú kombináciu, riskujete nehodu a ohrozujete seba ako aj ďalších účastníkov cestnej dopravy.

Výber strešného boxu závisí od účelu

Pri kúpe strešného boxu je dôležitý účel používania. Do úvahy treba brať faktory ako rozmery a hmotnosť batožiny, ktorú sa chystáte prepravovať alebo model automobilu.

Ako prvé je treba určiť, aký typ batožiny budete prepravovať. Či už ide o detské kočíky, batožinu alebo lyže, je potrebné získať rozmery. Ak napr. prepravujete lyže, je potrebné zvoliť dlhší strešný box. Ak zas prepravujete batožinu, siahnite po širšom strešnom boxe. Ak chcete prepravovať bicykle, prezrite si nosiče bicyklov, tie sú vhodnejšie.

Čo sa týka váhy, nosnosť strešných boxov sa pohybuje na úrovni 50 až 75 kg, záleží od konkrétneho modelu. O to dôležitejšie je konkrétna nosnosť strechy vášho auta. Je mimoriadne dôležité, aby ste nikdy neprekročili maximálnu nosnosť strechy pre vaše auto. Tento údaj sa nachádza v technickom preukaze. Do celkovej hmotnosti prepravovaných vecí je potrebné počítať aj s hmotnosťou strešného nosiča, strešného boxu a hmotnosti batožiny.

Čo sa týka dizajnu, strešný box sa predávajú v rôznych tvaroch a veľkostiach. Čo sa týka objemu, pohybujú sa v rozsahu 300 až 600 litrov. Pokiaľ ide o farby, tých k dispozícii veľa nie je. Dostupné sú v matných a lesklých farbách. Matné sú dostupné v antracitovej tmavej a šedej, lesklé zase v čiernej, striebornej, titánovej či bielej. Lesklé pôsobia exkluzívnejšie, čo sa odráža aj na ich vyššej cenovke.

 

 

 

You may also like