Ako získať prácu reportéra pre televízne noviny?

by spravca

Reportérom pre televízne noviny sa nestanete len tak, zo dňa na deň. Chce to tvrdú drinu, správne predpoklady, skúsenosti a samozrejme, aj dostačujúce vzdelanie.

Vzdelanie a skúsenosti

Vaša cesta za prácou reportéra by sa, v ideálnom prípade, mala začať už na strednej škole. V dnešnej dobe už množstvo odborných stredných škôl ponúka možnosť masmediálnych štúdií. Je však pravda, že nie každý tínedžer musí mať jasno v tom, čo bude v živote robiť, čomu sa bude venovať. Masmediálne štúdiá teda môžete absolvovať na vysokej škole. Na Slovensku máte hneď niekoľko možností výberu správnej vysokej školy. A to napríklad Univerzitu Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Paneurópsku vysokú školu v Bratislave, či Univerzitu sv. Cyrila a Metoda v Trnave, či mnoho iných, na ktorých si môžete vybrať odbor masmediálne štúdiá.

Pracovné skúsenosti je možné získať aj v priebehu štúdií. Možností je viacero. Brigády, školské noviny alebo rozhlas, vlastná iniciatíva vo forme blogov alebo vlogov a podobne. Po absolvovaní štúdií je však čas začať získavať naozaj seriózne pracovné skúsenosti. Dobrou voľbou je napríklad zamestnať sa v regionálnej televízii, či rozhlase. Tu sa naučíte všetko potrebné a pripravíte si tak pôdu pre prípadný kariérny postup.

Získajte vysnívanú prácu

Celoslovenské televízie z času na čas rozširujú svoje spravodajské tímy a hľadajú redaktorov nielen pre televízne noviny, ale aj iné relácie. Ak máte dostatočné vzdelanie a skúsenosti, nič vám nebráni v tom, aby ste sa o túto prácu uchádzali. Podmienkou je spravidla zaslanie životopisu, v ktorom uvediete základné informácie o svojom vzdelaní a pracovných skúsenostiach. V prípade, že sa jedná o pozíciu redaktora/moderátora, každá televízia si väčšinou vyžaduje aj krátke video, v ktorom sa uchádzač o zamestnanie predstaví.

Ako však vystúpiť z radu a byť lepší, iný, ako ostatní? Nebojte sa osloviť konkrétnu televíziu aj v prípade, že práve nehľadá nové posily do tímu. Samozrejme tak, aby ste neobťažovali. Buďte kreatívni a skúste svoj životopis, ale tiež video vizitku, poňať originálne. Prekročte hranice a pošlite viac, ako od vás očakávajú. Ak sa vám napokon podarí dostať do celoslovenskej televízie, buďte pripravení na to, že spočiatku možno nebudete robiť to, čo ste si vysnívali a ani váš plat nebude taký, ako ste možno očakávali. No po nadobudnutí určitých skúseností na vás možno budú čakať aj vaše vysnívané televízne noviny!

 

 

You may also like