Čo je protetická stomatológia

by spravca

Protetická stomatológia alebo tiež aj protetika sa zaoberá nahrádzaním poškodených alebo úplne zničených mäkkých a tvrdých tkanív ústnej dutiny. Práve zubný lekár sa zaoberá len ústnou dutinou. Lekár, ktorý vyštudoval protetiku nahrádza stratené zuby, alebo časti zubov za zubné náhrady. Tie môžeme rozdeliť podľa spôsobu upevnenia na zubné implantáty, ktoré u fixné a na snímateľné implantáty.

Protetická stomatológia sa zaoberá aj:

Estetická keramická fazeta nahrádza miernu stratu tvrdých zubných tkanív, môže esteticky korigovať poškodené zuby alebo je schopná upraviť mierne zmeny v postavení zuba. Po odstránení povrchovej vrstvy zuba z viditeľnej prednej časti sa keramická fazeta nalepí vo forme škrupiny, ako umelý necht.

Korunka nahrádza stratenú časť zuba a zároveň chráni zub pred fraktúrou, esteticky rieši sfarbené zuby, no aby sa udržala farby zubov a náhrady je dobré chodiť na bielenie zubov k vášmu zubárovi. Zhotovujú sa pevne fixované metalo keramické (kovo keramické) alebo vysoko estetické celokeramické korunky.

Mostíky riešia stratu celého zuba alebo viacerých zubov premostením medzery a vytvorením náhrady, ktorá je pevne uchytená pomocou koruniek na zuby susediace s medzerou.

Koreňová nadstavba spája koreň zuba s proteticky zhotovenú korunkou. Je to vlastne čap pevne fixovaný v koreni zubu, nesúci chýbajúcu korunkovú časť.

Snímacia protéza rieši stratu skupiny zubov alebo všetkých zubov. Jedná sa o živicovú náhradu, ktorá nie je fixovaná, ale je možné ju ľubovoľne odstrániť a vyčistiť mimo ústa.

 

You may also like