Čo je potrebné vedieť o českých diaľničných známkach na rok  2020

by spravca

České diaľničné známky sú iné ako slovenské a preto by ste pri návšteve Českej republiky mali ovládať aspoň základné pravidlá. Kým na Slovensku máme elektronickú verziu, v Česku používajú stále papierovú.

Toto by ste o nich mali vedieť

Cena diaľničných známok v Česku sa nemenila a aj v roku 2020 ich kúpite za rovnaké sumy ako v predchádzajúcom roku. Známka na desať dní stojí 310 Kč, na mesiac 440 Kč a na rok 1 500 Kč. Ani v prípade ich platnosti sa neudiali žiadne zmeny a ročná diaľničná známka platí od 1. januára 2020 do 31. januára 2021 bez ohľadu na fakt, kedy si ju zakúpite. V prípade, že si zakúpite zámku len na určite obdobie, tá bude označená prederavením v deň, kedy ju začnete využívať. Túto formu poplatku musia využívať všetky vozidlá, ktoré sa pohybujú po diaľnici a majú hmotnosť do  3,5 tony. Známka musí byť umiestnená na prednom skle, kde je viditeľná. Toto platí aj pre pripojený príves, no motocyklisti si ju kupovať nemusia. Táto povinnosť obchádza aj vozidlá ťažšie ako 3,5 tony, pretože Česko od 1. decembra 2019 prešlo na formu elektronického mýta.

Spoplatnené úseky diaľnice sú jasne označené značkami a preto výhovorky polícia neakceptuje. V prípade porušenia resp. nezakúpenia diaľničnej známky vám v tejto krajine hrozí bloková pokuta do výšky 5 000 Kč a v správnom konaní ide až o 100 000 Kč. Preto si pri jazde dajte veľký pozor, na akej cestnej komunikácii sa ocitnete. Od platenia za známku alebo diaľničné mýto sú oslobodení držitelia preukazu ZŤP II. a. III. stupňa, ktorí však musia byť majiteľom vozidla alebo ním musí byť blízka osoba.

Pri ceste do zahraničia skontrolujte pneumatiky

Ak sa plánujete vydať do zahraničia alebo na dlhšiu cestu, skontrolovať treba nielen nariadenia v oblasti poplatkov, ale aj zimné alebo letné pneumatiky. Nebolo by príjemné, ak by vás zradili ďaleko od domova a v cudzej krajine, kde nikoho poriadne nepoznáte. Zabezpečte si preto istotu, aby ste predišli nehode alebo zbytočným výdavkom. Netreba zabúdať, že aj tie najlepšie letné pneumatiky vás môžu zradiť a to vo viacerých smeroch. Ak by sa vám pred cestou nepozdávali, radšej ich vymeňte za nové.  Pri výbere vám pomôže test pneumatík, ktorý prináša to najlepšie, čo je aktuálne na trhu. Pokojne sa ním nechajte inšpirovať, pretože ho prinášajú renomované inštitúcie, ktoré sú nezávislé.

 

You may also like