Každý túži byť na ich mieste. 5 najbohatších ľudí sveta

by spravca

Známym je fakt, že väčšina peňazí na svete je sústredená na kontách malej hŕstky ľudí. Neskutočný majetok priam bije do očí v protiklade s chudobou v krajinách tretieho sveta. Kto sú piati najbohatší ľudia na svete, ktorí by nestihli svoj majetok minúť ani za 10 životov?

Jezz Bezos

Zakladateľ spoločnosti Amazon je známym podnikateľom, filantropom a investorom.  O časť svojho majetku príde v nasledujúcich mesiacoch pri rozvode so svojou manželkou, s ktorou žil 25 rokov a majú spolu 4 deti. Momentálne sa jeho majetok odhaduje na 130 miliárd dolárov. Firma Amazon má zaujímavé začiatky. Vyštudovaný inžinier elektrotechniky a informatiky začal robiť svoj biznis zo spálne vlastného domu. Z malého internetového obchodu s knihami sa po rokoch stal celosvetový gigant. Okrem spoločnosti Amazon je Jeff vlastníkom firmy Blue Origin zameriavajúcou sa na kozmickú turistiku. Je prvým miliardárom, ktorého majetok prekonal strop 100 miliónov dolárov a neustále rastie.

Bill Gates

Dlhé roky viedol rebríček najbohatších ľudí sveta práve Bill. Svoj majetok získal vďaka tomu, že bol spoluzakladateľom spoločnosti Microsoft. Výška jeho majetku je odhadovaná na 96,5 miliardy dolárov. Absolvent Harvardovej univerzity svoje prvé peniaze zarobil počas vysokoškolského štúdia. Podarilo sa mu vytvoriť programovací jazyk Altair Basic pre prvý osobný počítaš Altair 8800. V roku 1975 založil spolu s bývalým spolužiakom Paulom Allenom spoločnosť Microsof. Prostredníctvom spoločnosti začal predávať svoj programovací jazyk. V posledných rokoch sa Gates vytráca z podnikateľského života a spolu so svojou manželkou Melindou sa venuje charitatívnym projektom. Spoločne bývajú vo Washingtone v dome plnom technologických vychytávok.

Warren Buffet

Majetok Warrena Buffeta je približne 82,5 miliárdy dolárov. Je majiteľom holdingovej spoločnosti Berkshire Hathaway. Jeho peniaze sú výsledkom výborných obchodných zručností a investícii. Vďaka jeho schopnostiam má prezývku „veštec z Omahy“.  Má naozaj čuch na peniaze a vie predvídať vývoj trhu. Už v detstve sa u neho prejavil obchodný duch. Ako šesťročný nakúpil v obchodnom dome plechovky s malinovkou a následne ju predával v okolitých uliciach so ziskom. Napriek svojmu majetku zostal celý život veľmi skromným človekom. Žije v Nebraske spolu so ženou a tromi deťmi vo svojom prvom kúpenom dome. Dnes sa venuje hlavne filantropii a veľa peňazí  ročne venuje nadácii Billa Gatesa.

Bernard Arnault

Majetok Arnaulta rekorde stúpol hlavne v posledných rokoch. Za to vďačí spoločnostiam Louis Vuitton a Moët Hennessey, ktorých výkonným riaditeľom je práve Arnault. Ako je vidieť móda a alkohol sú výnosnými sférami podnikania. Majetok Arnaulta je odhadovaný na 76 miliárd dolárov. Momentálne je miliardár druhý krát ženatý a žije vo Francúzsku. V podnikaní je stále aktívny a v poslednom období sa snaží o spojenie svojej firmy s klenotníckou značkou Tiffany.

Carlos Slim Helú

Telekomunikačný magnát vlastní majetok v hodnote 64 miliárd dolárov. Napriek tomu, že sa mu v podnikaní posledné roky nedarí, stále patrí medzi päticu najbohatších ľudí sveta. Je to vďaka vlastníctvu spoločností Telmex, América Móvil a Grupo Carso. Rodený Mexičan vyštudoval za inžiniera a po páde komunizmu sa chopil svojej šance sprivatizovaním telefónneho operátora Telmex. Táto firma mala v krajine monopol a tak sa z Carlosa za pár rokov stal miliardár. Celý život bol verný jedinej žene. Jeho manželka však v roku 1999 zomrela na rakovinu. Carlos sa však teší z veľkej rodiny vďaka 6 deťom. Stále je aktívny a venuje sa charite.

 

 

You may also like