Aký by mal byť reportér televíznych novín?

by spravca

Myslíte si, že práca reportéra, či spravodajcu televíznych novín, je pre vás to pravé? Určite teda viete, že aj keď to tak na obrazovkách nemusí vyzerať, je to naozaj náročná práca. Musíte mať odhodlanie, vytrvalosť, a pri mnohých náročných a nebezpečných témach, ktoré je treba spracovať, aj odvahu. Aké ďalšie vlastnosti a predpoklady musí mať dobrý reportér?

  1. Musí byť bezchybný rečník. Hlas je v tomto povolaní jedným z kľúčových predpokladov úspechu. Preto by mal byť hlas redaktora príjemný pre uši, no zároveň dostatočne pevný a rázny. V ideálnom prípade by reportér nemal mať žiadne poruchy reči, ku ktorým patria napríklad aj, pomerne bežné, ťažkosti s vyslovovaním určitých hlások. Odporúča sa tiež autoritatívnosť prejavu, ktorá vzbudzuje dôveru. Aj kvalitnú formu prejavu je potrebné sa naučiť. Reportér totiž musí hovoriť dostatočne pomaly, aby mu bolo rozumieť. No zároveň dostatočne rýchlo, aby stihol v stanovenom čase povedať všetko potrebné.
  2. Musí dokonale ovládať rodnú reč. Aj keď to, bohužiaľ, nie je pravidlom a mnohí (aj skúsení) reportéri, ktorí sa denne objavujú na televíznych obrazovkách, sa majú ešte čo učiť. No aj dokonalé ovládanie rodnej reči patrí k základných znalostiam kvalitného reportéra pre televízne noviny. Prihovára sa predsa k celému národu…
  3. Mal by vyzerať dobre na kamere. Neznamená to, že reportér musí mať ideálne miery, či dokonalú tvár. Je to o niečom inom. Mal by mať charizmu a niečo, čo sa slovami v podstate nedá opísať. Mal by v ľuďoch vzbudzovať dôveru. Jednoducho, kamera ho musí milovať.
  4. Musí vedieť komunikovať s ľuďmi. Ak chce niekto uspieť vo svete televízneho spravodajstva, musí zvládať umenie komunikácie. V podstate každodennou úlohou reportéra je totiž komunikovať. A to prakticky s kýmkoľvek a o čomkoľvek.
  5. Nesmie byť zaujatý. Alebo inak povedané, dobrý reportér musí byť nestranný. Jeho úlohou je totiž priniesť objektívne, nie subjektívne spravodajstvo. Predsudky teda musia ísť bokom. A to nech už sa jedná o akúkoľvek tému.
  6. Musí vedieť písať. Áno, úlohou reportéra je tiež vedieť dobre písať. Svoje reportáže totiž musí vedieť dať na papier, spracovať ich. A to veľmi pútavo, aby zaujal masy.
  7. Musí dokázať improvizovať. Reportér sa počas svojej práce ocitne v rozličných, často aj kurióznych situáciách. Ani v takom prípade sa však nesmie nechať zaskočiť. Mal by vedieť pohotovo zareagovať.
  8. Musí mať výdrž. Ak ste typ človeka, ktorý radšej sedí vo vyhriatej kancelárii a venuje sa rutinnej práci, profesia reportéra určite nie je pre vás. Možno budete musieť pracovať niekoľko hodín vkuse, a to aj v nepríjemných podmienkach. Musíte byť flexibilní a nesmiete rátať s tým, že po pár hodinovej pracovnej zmene jednoducho prídete domov a máte „padla“.

Ak niektorú z týchto zručností nemáte, vždy ju môžete poctivou prácou a snahou získať. Pracovať pre televízne noviny celoslovenského média je pre mnohých reportérov vysnený cieľ. Spravidla začínajú v regionálnych televíziách. No ak sú skutočne šikovní, dokážu sa vypracovať aj na post reportéra hlavného spravodajstva.

 

You may also like