Ku hyperpigmentácii pokožky dochádza celkom bežne vplyvom viacerých faktorov. Napriek pomerne častému výskytu koluje o nadmernej pigmentácii kože množstvo poloprávd a nezmyslov. Ako to vlastne je s tvorbou pigmentových škvŕn?
Vznik pigmentových škvŕn ovplyvňuje slnečné žiarenie – PRAVDA
Na vznik pigmentových škvŕn skutočne vplýva slnečné žiarenie, dokonca vo veľkej miere. Ak je pokožka človeka roky vystavovaná priamemu slnečnému žiareniu, môže sa tento fakt podpísať na jej zdraví a vitalite. Prvé príznaky prichádzajú okolo 40. až 50. roku života, kedy začína tvorba vrások, objavujú sa prejavy predčasného starnutia kože a okrem toho aj prvé pigmentové škvrny.
Pigmentové škvrny sú „chorobou starých ľudí“ – MÝTUS
Hoci pomenovanie „starecké škvrny“ zvádza k podobným záverom, pravda je niekde inde. Pigmentové škvrny sa môžu objaviť aj u najmenších detičiek, a to vo forme pieh. Oválne svetlohnedé či tmavohnedé škvrnky sú ďalšou formou hyperpigmentácie, ktorú človek môže zdediť, ale aj získať počas života. Zabudnúť nesmieme ani na tehotenskú masku, formu nadmernej pigmentácie, ktorá postihuje tehotné ženy a súvisí s hormonálnymi zmenami počas tehotenstva.
Vzniku pigmentových škvŕn sa dá zabrániť – PRAVDA
Vznik pigmentových škvŕn je možné ovplyvniť pomerne jednoduchými a včas aplikovanými opatreniami. Základ spočíva v dôslednej ochrane pokožky proti slnku. Nápomocná je kozmetika na opaľovanie, ale aj kvalitný krém na pigmentové škvrny s ochranným faktorom 30 a viac. Nielen ľudia s citlivou pokožkou by sa mali vyvarovať pobytu na slnku v čase, kedy páli najviac – v lete to je zhruba od 10tej do 16tej hodiny.
Starecké škvrny sa nedajú odstrániť – MÝTUS
Metód ako odstrániť pigmentové škvrny je hneď niekoľko. Veľakrát pomôže osvedčený krém proti pigmentovým škvrnám, ktorý redukuje hnedasté škvrny na koži, zabraňuje ich opätovnému vzniku a zároveň pomáha pri vyživovaní a regenerácii pokožky. Naozaj kvalitný krém proti pigmentovým škvrnám je možné použiť v rámci rutinnej starostlivosti o pokožku, ale aj ako jediný terapeutický prostriedok. Pigmentové škvrny sa redukujú aj laserom či pomocou chemického peelingu. Pri oboch metódach dochádza ku stimulovaniu rastu nových kožných buniek.
Na záver: Mechanizmus nadmernej hyperpigmentácie
Aby sme mohli nadmernú pigmentáciu riešiť, musíme poznať mechanizmus jej vzniku. Je základom je tvorba telu vlastného farbiva melanínu v bunkách nazývaných melanocyty. Ak je ich činnosť z rôznych (vyššie uvedených) dôvodov narušená, dochádza k produkcii nadmerného množstva melanínu, ktorý sa navyše neukladá v pokožke rovnomerne, ale tvorí vicero centralizovaných ložísk. Ak je, naopak, melanínu málo, prejavuje sa tento stav navonok ako vitiligo.